اصلاحات حیاتی در نظام بانکی

  • 27 بهمن 1395
  • نویسنده: RahbordUser1
  • تعداد نمایش ها: 227
  • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد ، مسعود نیلی با بیان اینکه ۳ مقطع را در روند رشد اقتصادی ایران می‌توان ملاحظه کرد که اوج آن در سال ۵۵، سال ۶۸ و سال ۸۶ بود، گفت: ۴ بازیگر اصلی اقتصاد ایران خانوار، دولت، نظام بانکی و بنگاه‌ها هستند.

مشاور اقتصادی رییس جمهور اظهارداشت: درآمد خانوارهای شهری و روستایی به قیمت‌های ثابت در سال ۸۶ به اوج خود رسید بود و بعد از آن روند نزولی را در پیش گرفته است. کاهش سالیانه‌ای که در سال‌ ۸۸ داشتیم از کاهش قدرت خرید خانوار در زمان جنگ بیشتر بوده است.

نیلی افزود: در عین حال، پس‌انداز حقیقی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ افزایش یافته که تقریبا به همان میزان سال ۸۰ رسیده است. از سال ۸۷ به بعد، افت شدیدی در نرخ رشد موجودی سرمایه ملاحظه می‌شود که حتی به زیر یک درصد هم رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد امکان مقایسه، فرض می‌کنیم که اگر روند رشد اقتصادی کشور به همان میزانی که در سال ۸۶ بود ادامه پیدا می‌کرد، درآمد سرانه در سال ۹۵ حدودا دوبرابر میزان فعلی می‌شد.

مشاور اقتصادی رییس جمهور افزود: وقتی میزان درآمد کم می‌شود، مصرف در مقابل کاهش مقاومت می‌کند و پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و رشد کاهش می‌یابد. فرض کنیم از سال ۹۶ به بعد اتفاقاتی بیفتد که نرخ رشد درآمد سرانه همان 5.3 درصد باشد شکافی که به وجود آمده، قابل بازسازی نیست. یعنی اگر با رشد درآمد سرانه 5.3 درصد حرکت کنیم، درآمد سرانه در سال ۱۴۰۴ کمی کمتر از درآمد سرانه سال ۹۵ می‌شد.

نیلی با طرح این سوال که چقدر سرمایه‌گذاری نیاز داریم تا از سال ۹۷ به همان روند رشد درآمد سرانه‌ ۵.۳ درصدی نایل شویم؟ گفت: محاسبات نشان می‌دهد برای رسیدن به آن میزان رشد در درآمد سرانه، به دوبرابر سرمایه‌گذاری فعلی نیازمندیم.

به گفته وی، درآمد خانوارها از سال ۹۳ یک روند صعودی را آغاز کرده و پس‌انداز هم روند صعودی به خود گرفته؛ یعنی خانوارها ترجیح می‌دهند پس‌انداز کنند و نه مصرف اما چون سطح درآمد خانوار پایین است، پس‌انداز کل نمی‌تواند حرکتی در اقتصاد ایجاد کند.

مشاور اقتصادی رییس جمهور بیان داشت: در نظام بانکی هیچ نشانه‌ای از نقطه‌ چرخش ملاحظه نمی‌شود. اصلاح نظام بانکی، حیاتی‌ترین ضرورت نجات اقتصاد ایران از مسیر گذشته است. همچنین سال ۹۳ می‌توانست یک نقطه چرخش باشد، ولی به واسطه کاهش شدید قیمت نفت در سال ۹۴ یک سال سخت برای اقتصاد رقم خورد. هم قیمت نفت پایین بود و هم تحریم بودیم.

نیلی اظهارداشت: اقتصاد ایران در بزنگاهی تاریخی قرار گرفته است و بین تصمیم بد و تصمیم سخت باید یکی را انتخاب کرد. تصمیم سخت یعنی تصمیمی که احتمالا اقبال عمومی به آن نمی‌شود. اقتصاد ایران مثل بیماری است که دکتر می‌گوید باید جراحی شود. گفتن این امر یک تصمیم سخت است چون خانواده‌ بیمار از این خبر ناراحت می‌شوند. تصمیم بد هم این است که به جای جراحی بیمار، او را به پارک ببریم. برای ایجاد این تغییر نیازمند یک سرمایه اجتماعی قوی هستیم.


Print
دسته ها: اخبار
کلمات کلیدی:
دی ان ان evoq